5 powodów, dla których muzyka w internecie to przyszłość

Opublikowane przez : lip 2, 2012 w Muzyka

Muzyka z sieci to przyszłość. Co do tego nie ma wątpliwości. Oto zestawienie pięciu powodów, dla których tak się stanie.

Niektórzy mogą się oburzać, ale pewnych procesów nie da się zatrzymać. Muzyka z internetu ma przed sobą wielką przyszłość. Dlaczego?

słuchawki

Powód 1: wszystko na już

Tym, co charakteryzuje podejście użytkowników internetu do muzyki, ale nie tylko, jest oczekiwanie, że dostaną to, czego chcą od razu. Bez czekania, aż płyta przyjdzie pocztą, bez konieczności jeżdżenia do sklepu muzycznego. Chcą słuchać i słuchają.

Do niedawna producenci i sprzedawcy muzyki mieli z tym problem. Udawali, że nadal jest tak, jak w latach osiemdziesiątych. A ludzie, dla których muzyka w internecie była czymś naturalnym po prostu ignorowali ich ofertę. Dopiero zmiana podejścia zaowocowała wieloma rozwiązaniami korzystnymi dla wszystkich.

Powód 2: niskie koszty transakcyjne

Także dla producentów, artystów i sprzedawców. Muzyka w internecie ma jedną zasadniczą cechę, która pozwala pogodzić interesy wszystkich stron. Ma mianowicie niskie koszty transakcyjne i te związane z wytworzeniem produktu.

Owszem, marketing, prawa autorskie i tym podobne kosztują, jednak odpadają problemy związane z tłoczeniem i nagrywaniem płyt, drukowaniem okładek czy wreszcie transportem gotowych produktów do punktów sprzedaży. To pozwala obniżyć cenę przy zachowaniu pewnego poziomu zysków.

Powód 3: duże zróżnicowanie

Dodatkowo, rośnie zróżnicowanie dostępnych utworów. W przypadku tradycyjnych sklepów siłą rzeczy wybór był ograniczony. Sklepy muzyczne musiały dokonywać wyborów choćby ze względu na ograniczoną powierzchnię, którą dysponowały.

lista piosenek itunes

W przypadku takim, jak muzyka z internetu o niczym takim nie ma mowy. Każdy może kupować takie piosenki, jakich poszukuje. Pod warunkiem, że spełnione są pewne uwarunkowania prawne. Jednak to problem zupełnie innego rodzaju rozwiązywany w zupełnie inny sposób.

Powód 4: różne formy własności

Co ciekawe, muzyka z internetu daje dodatkowe, nieznane wcześniej lub niewykorzystywane na dużą skalę możliwości. Chodzi o różne formy własności. Przykładowo, można sobie kupić prawa do utworu, dzięki którym można go ściągnąć na swój twardy dysk i tam trzymać, a także powielać do prywatnego użytku.

Na tym jednak nie koniec. Można na przykłady uzyskać czasowy dostęp do jakiejś płyty. Zapłacić mniej, ale móc słuchać muzyki jedynie przez, na przykład, siedemdziesiąt dwie godziny. W ten sposób oferta wytwórni muzycznych może być znaczeni bogatsza.

Powód 5: dostęp do muzyki z całego świata

Niektórzy mogą pamiętać czasy, w których płyty z zagraniczną muzyką były rarytasem. Także dziś wiele wydawnictw z różnych powodów nie jest dostępnych na krajowym rynku. Muzyka z internetu daje możliwość obejścia tych ograniczeń. Dzięki czemu można poznawać artystów, którzy teoretycznie u nas nie istnieją. A potem propagować ich wśród znajomych. Słowem, muzyka z sieci daje tak wiele możliwości, że nie sposób, żeby poległa.

przyjemność muzyki