Muzyka online czy z płyty?

Opublikowane przez : wrz 5, 2012 w Muzyka

Może się wydawać, że pierwsze rozwiązanie bierze górę. Jednak z różnych powodów muzyka online nie zawsze przeważa nad tą z płyty. W jakich sytuacjach?

Na pozór muzyka online ma wszystkie atuty. Jednak z różnych powodów nie każdy wydawca po nie sięga. W związku z tym wciąż jeszcze zdarzają się sytuacje, w których płyta jest lepszym wyborem niż piosenki z internetu.

kosmiczne cd

Muzyka online: dostępna w każdym momencie

Podstawową różnicą między utworami muzycznymi dostępnymi przez internet a tymi, które kupujemy na płycie jest ich dostępność. O ile płytę możemy odtworzyć tylko wtedy, gdy fizycznie będziemy ją mięli, muzyka online dostępna jest w każdej chwili, pod warunkiem, że mamy dostęp do sieci.

Możemy wtedy wybierać spośród tysięcy utworów niezależnie od tego, na co przyjdzie nam ochota. Oczywiście, coraz częściej musimy za to zapłacić, jedna trzeba jasno powiedzieć, że w przypadku osób mobilnych jest to dużo wygodniejsze.

Muzyka z płyty: na nośniku fizycznym

Jest tylko jeden problem: w takiej sytuacji nie mamy dostępu do muzyki zapisanej na nośniku fizycznym. I w razie braku połączenia z internetem zostaniemy pozbawieni możliwości słuchania naszych ulubionych kawałków.

Co więcej, zdarza się, że muzyka online jest nieco gorszej jakości od tej zapisanej na płytach. W związku z tym przyjemność z jej słuchania może być nieco niższa. Oryginalnie wydane płyty zapewniają odpowiedniej jakości nagrania, co jest ważne dla bardziej obytych słuchaczy.

Muzyka online: tanio albo taniej

szybkie ściąganie

To w gruncie rzeczy przejaw starej zasady, w myśl której za dobre produkty trzeba płacić więcej. A muzyka online jest zwyczajnie tańsza. Mniejsze są koszta związane z nagraniem płyty czy jej dystrybucją. Nie trzeba wydawać pieniędzy na fizyczny nośnik czy ekspozycję w sklepie płytowym.

Z tego względu muzyka dostępna przez internet jest tańsza niż ta na płycie. Więcej nawet – w wielu przypadkach można jej posłuchać całkiem za darmo. I to wcale nie naruszając praw autorskich, a wykorzystując liczne możliwości, jakie daje internet.

Muzyka z płyty: z dodatkami

Z drugiej strony muzyka wydawana na płytach często jest jedynie pretekstem do przedstawienia większego projektu. Towarzyszą jej liczne dodatki, dzięki którym można zyskać pełniejszy obraz danego utworu. Przykładowo, wydana niedawno płyta z muzyką nawiązującą do ludowej miała załączoną książeczkę liczącą 130 stron.

I oczywiście w internecie także można dodać do muzyki liczne informacje, jest to nawet łatwiejsze, to jednak jak na razie robi się to rzadko. Muzyka online ma służyć przede wszystkim do słuchania. Cała reszta zostawiona jest dla wydawnictw płytowych.

Konkluzja

słuchawki douszne

Co z tego wynika? Tyle, że jeśli zależy nam na tym, żeby posłuchać sobie czegoś na szybko, muzyka online będzie najlepszym rozwiązaniem. Kiedy jednak zdecydujemy się na bliższe zapoznanie z czyjąś twórczością i będziemy oczekiwali czegoś więcej, powinniśmy sięgnąć po płytę. Wówczas dostaniemy muzykę na fizycznym nośniku, w dobrej jakości i wzbogaconą o różnego rodzaju dodatki.